Նեստան Նիջարաձեն Թբիլիսիի լուսանկարչականն փառատոնի համահիմնադիրն ու գեղարվեստական ղեկավարն է, որը Վրաստանի առաջին միջազգային լուսանկարչական ամենամյա փառատոնն է (2010), ինչպես նաև հիմնադիրը Թբիլիսիի լուսանկարչության և մուլտիմեդիայի թանգարանի՝ 2019 թվականին Թբիլիսիում պաշտոնապես բացված առաջին վրացական հաստատության, որն ամբողջովին նվիրված է ժամանակակից արվեստի այս ճյուղին։
Նա միջազգային լուսանկարիչների համար կազմակերպել է բազմաթիվ ցուցահանդեսներ Վրաստանում և արտասահմանում՝ խթանելով Հարավային Կովկասի լուսանկարիչների ճանաչմանը: Նեստան Նիջարաձեի կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսներ անկացվել են Ֆրանսիայում, Ուկրաինայում, Լիտվայում, Հնդկաստանում, Թուրքիայում և այլուր:
Ավարտելով Թբիլիսիի համալսարանի վիզուալ արվեստներ բաժինը՝ Նեստան Նիջարաձեն սովորել է Փարիզի VII համալսարանի լուսանկարչության և կինոյի բաժնում:
Ակտիվրեն զբաղվելով վիզուալ արվեստներով՝ Նեստանը աշխատել է որպես գլխավոր խմբագիր Photo Magazine-ում 2007-2009թթ., ինչպես նաև նախաձեռնել է վրացական լուսանկարչության առաջին մշտական հավաքածուի ստեղծման գործընթացը, որը շարունակաբար ընդլայնվում է 2007 թվականից ի վեր:

Nestan Nijaradze, is co-founder and Artistic Director of the Tbilisi Photo Festival - first international annual photo festival in Georgia founded in 2010 and Tbilisi Photography & Multimedia Museum - the first Georgian institution entirely dedicated to the contemporary image that has been inaugurated in 2019 in Tbilisi, capital of Georgia.
She has curated numerous exhibitions of international photographers in Georgia and abroad promoting photographers from the South Caucasus region. The exhibitions curated by Nestan Nijaradze were shown in France, Ukraine, Lithuania, India, Turkey...
After graduating from the Tbilisi University, in Visual Arts, N. Nijaradze got a Masters in Paris, at the University of Paris VII, on photography and cinema.
Actively committed to the world of visual arts, N. Nijaradze was a co-editor in chief of Photo Magazine between 2007-2009 and has initiated the first permanent collection of Georgian photography, which has been expanding since 2007.